Práce se zvukem tibetských mís a hlasem

 

Tibetské zpívající mísy a voda

 

Často se mě na workshopech ptáte na to, jaký je vztah tibetských mís a vody. Tedy jestli je voda z rozezněné tibetské mísy k něčemu dobrá nebo jestli má nějakou funkci.

Dočetl jsem se, že voda prošlá zvukovou lázní tibetských mís (tedy je-li voda při zvučení uvnitř mísy) je někdy vhodná pro těhotné ženy, protože tibetská mísa do vody během rezonování uvolňuje plodu a tělu ženy prospěšné látky. Nevím tak docela co si o tom myslet, snad je to možné. Každopádně voda vystavená tónům tibetských mís po asi hodině přebírá informaci obsaženou ve zvukem nově vytvořené atmosféře. To dokázala i práce Masaru Emota, kdy vzorky vody vystavené po dobu jedné hodiny vážné nebo meditační hudbě, mrzly do složitě větvených symetrických vločokoidních útvarů, což před "nabitím" nedělaly. Jakoby harmonické tóny doázaly vodu restrukturalizovat, znovu uspořádat, vyladit. A to může být bytostem, které mají těla ze 70 % z vody, vcelku prospěšné, nemyslíte?

Sám jsem už několikrát zažil změny ve vnímání, které může taková voda po koncertě tibetských mís člověku navodit. Vesměs byly velmi příjemné a na „pouhý“ zvuk a vodu nečekaně markantní. Takže zkušenost mi říká, že pít vodu z rozezněných mís, ať už je voda přímo v míse nebo je jen v karafě mezi harmonicky znějícími tibetskými mísami, je fajn a věřím, že to ve zdravé míře může být i prospěšné.

Níže najdete několik fotek z takového mokrého zvučení.

Tady bych rád poukázal na to, že nám kombinace vody a tibetských mís umožňuje nahlédnout i do složitých sítí trojrozměrné reality zvukových frekvencí. To, co vidíme na hladině vody je vlastně jen dvojrozměrný obraz (jakýsi řez) trojrozměrné reality. Fascinující je potom pozorovat, jak se na hladině točí šesticípý objekt, tedy šesticípá hvězda tzv. „Davidova“. „Davidova“ dávám do uvozovek, protože to původně není hebrejský, ale mnohem starší pohanský znak původně symbolizující sjednocení ženského (trojúhelník směřující dolů) a mužského (ten druhý…) principu. Představme si tuto „hvězdu“ ve třech rozměrech a uvidíme to, co se někdy nazývá ‚Merkabah‘.

Natočil jsem pro vás také několik videí, kde je působení zvuku tibetských mís na vodu hezky vidět. V popisu jednotlivých videí najdete podrobnosti o tom, co se na kterém videu nachází.

 

fotky

 

 

videa

 

Tibetská mísa a voda - velká Ačková mísa

Tibetská mísa a voda - Gčková mísa

Tibetská mísa a voda - starožitná mísa

 

S poklonou a přáním pevného zdraví

 

František Horváth

Fotografie použita dle Creative Commons A Guy Taking Pictures  © 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode